неделя, 3 декември 2017 г.

Царска Бистрица - близо до Бога

   Заглавието може да изглежда странно, но докато търсех повече информация за Царска Бистрица, попаднах на информация, че пре 1889 г. цар Феррдинанд е инициатор на първото организирано изкачване на връх Мусала с експедиция от 25 човека. Смята се, че името на балканския първенец  Мусала идва от "Мус Аллах" - Близо до Бога.
   За царска  Бистрица има много общоизвестни и не толкова известни факти. Тук цар Фердинант кани първото правителство на Александър Малинов, след обявяването на Независимостта на България през 1908 година.
   Тук съобщават на царица Йоанна, че съпругът и, цар Борис III е болен. Тук за последен път малкия Симеон и Мария-Луиза виждат за последен път баща си жив. 
   Тук Симеон омъжи дъщеря си Калина.


   Боровец се нарича Чамкория до 1942 година. Големия български езиковед акад. Александър Тодоров - Балан предлага името Боровец и то се приема. Ал. Тодоров - Балан е първият ректор на Софийския университет, словотворецът на българските думи: влак, драсни-пални клечица, хижа, излет и много друго, въведени от него в българския език.
   Ските в курорта Боровец, се заражат именно покрай Царска Бистрица и ловните дворци - Ситняково и Сарагьол. Чужди инженери, метероролои и ботаници идват на работа тук и донасят със себе си ските, които използват за да улеснят работата си. Успяват да заразят младежите от околността и те запозват да си изработват сами ски от дърво. Първата писта е от Ситняково до Боровец.
   Но Царска Бистрица е забележителна и с единствената ВЕЦ "Сименс" от това време, която все още работи. Въведена в експоатация през 1914 година, до днес тя все още работи безотказно. Нито една от основните части, до момента не е подменяна, защото не се е налагало. Мястото на което е разположена е избрано така, че винаги да има течаща вода, дори когато река Бистрица замръзва през зимата. Повече от век, безупречна работа. 



   Към момента може да се види само двореца Царска Бистрица, другите два Ситняково и Сарагьол, имат само пазачи и не са отворени за посещения. Но разходката из тихите пътеки и редките дървесни видове е достатъчно зареждаща, за да се насладим на това място. Оказа се, че в късната есен градините са пълни с най-различни видове красиви гъби, част от които са  отровни.



   В парка има много редки дървесни видове, донесени от цар Фердинант от всички  места, които е посещавал, негово хоби, което ни позволява да се любуваме на страхотния парк в Царска Бистрица.

    









Няма коментари:

Публикуване на коментар

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...