"Прието е, стане ли дума за историяна на кое и да е селище, първом да се изрови произходът на името му. Косово е звучно българско име, при това и съдържателно - звучи като песен на косове, пойни птии, които обитават не само околните гори , но и градините на селото. Правени са доста наини предположения за произхода на името , но ще продължа пърата си мисъл, като я свържа с хипотезата, че в околностите на селото се намира крепост на Дионисий - тракийския бог на веселието. Името на тази крепост било Косевис."
От книгата: Косово, омайно като песен на пойна птица - Христос Ил. Родопски
Село Косово е малко родопско селце, разделено от река, сгушено в прегръдките на планината. Да попаднеш там и да чуеш песента на косовете, да се насладиш на цветовете на есента е подарък, който не се забравя. Изоставено заради липса на препитание, сега селото се събужда за нов живот. Родолюбиви българи, възстановат част от срутените стари къщи спрямо старите традиции и видът, в който са били. Но разказът не стига. Трябва да се отиде на място, да те прегърне уюта на родопската къща, да те посрещнат с добра дума и вкусни ястия. Да се събудиш и пред теб да се разстилат всички цветове на есента.
Село Косово е с много добро местоположение и отправна точка за много мистични места:
- Караджов камът
- Белинташ
- Кръстова гора
Но си отделете поне половин ден да се насладите и на самото село. Да видите старото училище, църквата, да се разходите по калдъръмените улички и да се насладите на невероятните гледки.
Около самото село има чудесни пътеки за разходка и наслада на душата.
А храната няма нужда от описание.