събота, 12 декември 2020 г.

Свищи плаз - легенди за злато и гледки от върха

 


   Ако има нещо, което да е водещо за този маршрут, това са гледките. Разкошни! Дори да не стигнете до върха, дори и само да се разходите, гледките са това, което си  заслужва.
   Маршрутът да връх Свищи плаз, тръгва от хижа Кашана или хижа Мургана. Хубавото е, че пътят до тях е ремонтиран (освен последните няколко метра) и се стига много лесно с кола. Пътеката е маркирана и добре указана, както със зимна маркировка, така и с табели.  Пътят от хижа Кашана е по кратък и е подходящ и за зимен преход. Първата част е доста полегата и лека като преход, след това след денивелация около 600 метра, която се преминава лесно, само заради чудните гледки, които се разкриват пред вас. 
   Е ние имахме гледки само в началото на пътя. След това, внезапно се спусна мъгла и трябваше да решим, дали да продължим или да се връщаме. Решихме, че ще е особено забавно да се изкачваме в мъгла и продължихме напред, но се лишихме от хубавите гледки по пътя.  Времето се разваля и променя за минути. Както каза хижарката на Кашана, за един ден може да преживеете и четирите сезона.



  Няма снимка от стъпването на върха, защото мъглата стана толкова гъста, че не се виждаше по-далеко от една ръка разстояние. Коловете от зимната маркировка, са чудесен помощник по пътя.

   Планината е особено богата на полезни изкопаеми. Тук е рудника Елаците-мед. А в миналото в подножието на връх Свищи плаз е имало римски галерии за добив на злато. Римското име на Златица е било Улпия Аурея - Златото на Улпий.  Сега най-близкият добив на злато е в медно-златно находище Челопеч и се добива от Дънди прешъс. По пътеката към върха, ще видите много места, на които са вземани геоложки проби и много незарити дупки от проучвателни дейности. 

 



   На слизане от върха, задължително се отбийте в хижа Кашана. Ще ви приготвят най-вкусният билков чай и ще срещнете една от най-приветливите хижарки. Чудесен завършек на един прекрасен ден.


вторник, 27 октомври 2020 г.

село КОСОВО - възраждане от руините


 


"Прието е, стане ли дума за историяна на кое и да е селище, първом да се изрови произходът на името му. Косово е звучно българско име, при това и съдържателно - звучи като песен на косове, пойни птии, които обитават не само околните гори , но и градините на селото. Правени са доста наини предположения  за произхода на името , но ще продължа пърата си мисъл, като я свържа с хипотезата, че в околностите на селото се намира крепост на Дионисий - тракийския бог на веселието. Името на тази крепост било Косевис."

От книгата: Косово, омайно като песен на пойна птица - Христос Ил. Родопски


Село Косово е малко родопско селце, разделено от река, сгушено в прегръдките на планината. Да попаднеш там и да чуеш песента на косовете, да се насладиш на цветовете на есента е подарък, който не се забравя. Изоставено заради липса на препитание, сега селото се събужда за нов живот. Родолюбиви българи, възстановат част от срутените стари къщи спрямо старите традиции и видът, в който са били. Но разказът не стига. Трябва да се отиде на място, да те прегърне уюта на родопската къща, да те посрещнат с добра дума и вкусни ястия. Да се събудиш и пред теб да се разстилат всички цветове на есента.




Село Косово е с много добро местоположение и отправна точка за много мистични места:

- Караджов камът

- Белинташ

- Кръстова гора



Но си отделете поне половин ден да се насладите и на самото село. Да видите старото училище, църквата, да се разходите по калдъръмените улички и да се насладите на невероятните гледки.

Около самото село има чудесни пътеки за разходка и наслада на душата.

А храната няма нужда от описание. 









сряда, 6 май 2020 г.

Атина - уикенд дестинация


   Атина – един час полет от София и си там. През лятото е твърде горещо за разходки из града, затова избрахме късната есен. Ако разполагате с  един уикенд, то той  е достатъчен да видите основните забележителности на града.
  Атина е далеко от белите, живописни къщи, които сме свикнали да виждаме по тяхната крайбрежна ивица. Градът е с тежък трафик, много мигранти, свободно обикалящи навсякъде и миризма на изгорели автомобилни газове. Но това прави впечатление само до момента, в който попаднете  в старата част на Атина. Уютни кафета, цъфнали храсти и лимони надвесени над вас и късчета древна история.
     Най-лесният начин за разглеждане е да се вземе комбиниран билет за забележителностите, които не са много, така излиза по-евтино. Акропола има много дни, в които посещението е безплатно, така че е хубаво предварително да видите страницата му: Акропол



   Преди около три хилядолетия на това място е построено микенско селище - същото по късно ще се превърне в съвременна Атина. Град, който е построен като крепост и прераства в светилище. Останали са останки от храмът на Нике - богинята на победата, входът на Пропилеите- входа на Акропола по време на златния век, Ерехтейонът и Партенонът.
   Името на Партенонът означава "помощение на непорочните", или на жриците на богинята покроителка Атина Непорочната. По време на османското владичество, британският дипломат и колекционер лорд Елгин получава ферман, с разрешение да проучва Акропола и да прави археологически разкопки. Освен, че документът е неясен, по това време атиняните не са се интересували много от разкопки и така работниците на лорда изнасят извън страната големи част от фризовете на Партенона. Това, което ще видите е много малка част от величието, което е когато е кипял живот на хълма . Може да се насладите на част от реалните скулптори и парченца от историята в новият исторически музей на Атина, съвсем близо до Акропола. 
Това е музей, който заслужава да му се отдели време. След близо 30 години стротелство, сега той е една забележителност, която не е за изпускане. В него са изложени голяма част от статуите и артефактите от Акропола и има невероятна гледка към него.
Не е за пропускане и древната Агора с големите атински костенурки, които ни станаха любими. Северно от Акропола е Римската Агора, наричана и пазар на Цезар и Август и е била свързана с древната Агора, чрез колоната.



   Някъде там, в тихите прохладни улички на стария град, намерихме това чудно място, като излязло от приказките. Правят страхотен сладолед и те връщат в детството.



   

  Ако сте се уморили от древни крепости, идеално място за почивка е живописния квартал Плака. Ще срещнете традиционно гръцко гостоприемство, вкусна храна и  гръцко кафе.
   Друго място, което си заслужава е Анафиотика. Това са няколко тясни улички, на които в миналото, няколко зидари от Анафи, построяват белосани къщурки. Стъпвайки там, ще се почуствате като натрапници. Не можете да разтворите ръцете си между две къщи и директно виждате какво се случва в къщите. Кварталът е възникнал като бедно селище с външни кухни и тоалетни, където и до днес живеят хора.


   
   Ако ви остане време, чудесна близка дестинация за разхока е Пирея. Не частта с фериботите, която е изключитено оживена, а частта с хубавите яхти и крайбрежните алеи на Зея Марина. Тук е идеално време да се насладите на питие и чудесна риба, както е лежерно да зареете поглед във вълните. Идеален край на един вълнуващ уикенд.

  







Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...