петък, 15 септември 2017 г.

Свещари - гетски гробници, златно съкровище и древен град

   Преди няколко години нашумя разкопаната могила с гробницата от село Свещари, а след това и намереното златно съкровище в друга могила наблизо до първата, от гетския център Сборяново. Важен център в живота на траките, който ни позволява запознаване с обичаите и историята на племето гети. За да посетите това място е важно да се знае, че архиологическия комплекс не работи понеделник и вторник и вътре в гробниците снимките са забранени.


сн. Уикипедия



   Историко-археологическият резерват „Сборяново” обхваща територията в западната част на Лудогорското плато, по поречието на р. Крапинец, между селата Малък Поровец и Свещари в община Исперих. Той представлява уникален комплекс, състоящ се от селища, светилища и некрополи от дълбока древност. Към момента там са регистрирани 140 археологически обекта, над 100 могили и древен град - Хелис. 
   Не всички могили обаче са гробници. 12 от могилите са изкуственно насипани и са точно отражение на съзведието Орион и на  съзвездието Голямото куче, защото гетите са вярвали в астралното безсмъртие, също като египтяните. Вярванията в задгробния живот се виждат и при разкопките на голямата свещарска (Гинина) могила, в предверието, на която  са намерени ритуално положени коне, впрегнати в колесница, с която да отнесат душата на владателя към отвъдния свят. 
   Могилата се нарича Гинина, защото земята, на която е намерена гробницата е била собственост на баба Гина.  Гробницата е построена  III век преди Хр. за владетеля  на гетите Дромихед. На много места се вижда, че тя не е довършена, защото смъртта на владетеля е настъпила изненадващо ранно. Гетите вярвали, че гробниците не трябва да имат довършителни дейности след като тялото е положено, за да не се смущават задгробния живот на владетеля. 
   Тялото на владетеля в тази гробница  е положено в саркофаг, което се е полагало само на владетел. В другите разкопани могили също има разкрити погребения и каменни гробници, но без саркофази. В Свещарската могила освен саркофага на владеля има втори по малък, с тяло на млада жена - вероятно съпруга на владелетя. Двата саркофага са заобиколени с 10 статуи на жени с вдигнати ръце. Някои от тях са недовършени и като скулптуриране и като оцветяване, но това не намалява великолепието на гробницата. На няколко места гробницата има цветна украса, която гетите са правили от смлени минерали, добивани в околността. Само синият цвят, който дори в днешни дни не е избелял е доставен от Египет. Археологическите на находко показват, че гетите са търгували с египтяните и за гробницата на владетеля си са доставили изключително скъпия за тогавашното време син цвят. 


Свещарската гробница
   Гробницата под Гинината могила има три камери, покрити с полуспецифичен свод. В камерата където е погребан владетеля, стените са украсени с релефните изображения на 10 кариатиди - символ на великата богиня-майка. Част от кариатидите не са довършени, защото смъртта на владетеля е настъпила внезапно и гробницата остава недовършена. Дори и в този вид гробницата е уникална и впечатляваща.
   До нея се намират гробниците близнаци, в които са били положени  знатни семейства. Извън могилите има разкопки и разкрити обекти, където са намерени положени войни пазители на владетеля, в задгробния му живот, в пълно бойно сняражение. 
   Тракийският град Хелис,  е основан IV век пр.Хр. За съжаление не е разкопан и не може да се види величието и големината му, такива каквито са били при племето гети. Смята се, че Хелис е бил най-силният икономически град в историята на траките. Така че, с нетърпение чакаме архиологическите разкопки да разкрият мощта на града и дълго пазените тайни.

   Но дори и само с обектите разкрити до момента, бяхме силно впечатлени. Само можем да гадаем какво ще бъде намерено и ще може да се види при следващото ни идване...


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...