Ноември. Невероятна ноемврийска прогноза за 20 градуса в този съботен ден. Как да стои човек вкъщи, когато може да се наслади на красивата есен и неизвестните места, които предлага България. Малко време за събуждане и търсене на посока. Решаваме мястото да е близко до София, все пак се стъмва рано. Поемаме към пещерата Проходна. Есента вече е в края си, последните есенни листа се поклащат мързеливо, преди да затанцуват към земята. Слънцето грее ненаситно и денят е по скоро горещо-пролетен, отколкото част от отиващата си есен.
В началото на маршрута е величествена "порта", водеща към вътрешността на пещерата Проходна. Това е най-големият пещерен вход в България - 45 метра.
Самата пещера е добре осветена от естествените отвори в тавана. Тези отвори някои хора наричат "Божиите очи", други "Дяволските очи". Името няма никакво значение, важно е усещането, което пораждат когато човек застане под тях. Страхотната симетрия, оформяща две очи и лице, оказва невероятно въздействие върху всеки, който ги види.
След като разгледахме пещерата, послушахме прилепите, решихме да продължим разходката си в посока към Пещерния дом. До там водят две пътеки от входа на пещерата. Ние избрахме по стръмната, вдясно от входа, която се оказа особено живописна и със страхотни гледки.
Танцуващата гора |
След двадесет минутно ходене, стигнахме Пещерния дом, откъдето се открива невероятна панорама към Искърското дефиле. Самият пещерен дом е вкопан в част от скалите, а погледнат отгоре има формата на прилеп. Отделихме малко време за отдих и съзерцание и продължаваме към следващата точка - скалната църква.
Пещерен дом |
От пещерния дом има стръмна, но особено предизвикателна и красива пътека към скалната църква св. Марина. Какво по хубаво от това, да ходиш на ръба на скалите, за да стигнеш до малка скална църква. Особено с деца.
Част от пътя е обезопасен с метално въже, прикрепено към скалата, това би трябвало да накара всеки да се чувства сигурен и добре осигурен, по този екстремен път. Има и красиви дървени мостчета, улесняващи преминаването. Лично за мен достигането на църквата, си беше силно лично преживяване. На места дори се колебаех, дали да не се върна обратно. На някои места стоях и съзерцавах успокояващата природна гледка, разкриваща се пред очите ми и се чудех, как да се закрепя на един крак, да държа металното въжето и да се опитвам да хвана с фотоапарата тази красота.
Църквата Св. Марина е построена през 14 век. Обитавана е от монаси отшелници, изповядващи исихазма - течение в православното християнство, според което при усилена молитва и вглъбяване, вярващият може да постигне единение с Бог. Църквата е успяла да оцелее през годините на Османско робство чак до 19-ти век, когато остава без монаси и започва да се руши. Окончателното и разрушаване е през годините на комунизма.
По време на нашето посещение, църквата беше възстановена и млади иконописци, украсяваха вътрешната и външната част. Поговорихме си с тях за близки интересни места. Оказа се, че до самата пещера Проходна има още две проходими, по-малки пещери. Наблизо са и още две скални църкви - до които обаче ние не стигнахме.
Не стигнахме, защото иконописците ни разказаха за две страхотни къщи съвсем наблизо, които приличат на домове на хобити и биха зарадвали децата, а и нас самите. Това смени посоката на разходката.
Къщите са плод на въображението и неуморния труд на собственика. Невероятно, красиво и завладяващо място. На живо е нереално красиво и вълнуващо. Заредено е с много любов, труд и сбъднати мечти, за едно по различно и вълнуващо място за живеене. От сърце благодарим на милите собственици, които ни оставиха да нарушим спокойният им следобед и да разгледаме къщите, а на всичко отгоре ни почерпиха, вкусен домашен кекс. Невероятен ден!
В края на разходката, видяхме тази скала с кръгъл отвор - част от гигантско колие на великан:)